Świetlica
Świetlica
„Leśna Gromada” przy Szkole Podstawowej
nr 49 w Białymstoku
Czynna od poniedziałku do piątku w godz.
7.00 – 17.00 (ze względu na bieżącą
organizację pracy szkoły godziny pracy świetlicy
mogą ulec zmianie)
Regulamin korzystania ze świetlicy szkolnej
Nauczyciele –
wychowawcy:
mgr Agata Jankowska – wychowawca koordynator
pracy świetlicy
mgr Agnieszka Jaszczołt – wychowawca
mgr Beata Kitlas - wychowawca
mgr Katarzyna Kondraciuk – wychowawca
mgr Dorota Picewicz – wychowawca
mgr Piotr Bobaj – wychowawca
Wyniki konkursu
Wyniki konkursu
Porozmawiajmy o wolnej Polsce
Dnia 19 lutego br. odbyło się spotkanie pod hasłem „Porozmawiajmy o wolnej Polsce” z p. Dariuszem Piontkowskim - historykiem, znawcą i specjalistą czasów „Solidarności”. Nasz gośc opowiedział uczniom o czasach PRL-u orraz ważnych wydarzeniach z historii współczesnej. Dzieci mogły zadawać pytania dotyczące „Solidarności”, wolności, cenzury itp. Dzięki takiej lekcji historii przyswajanie nowych wiadomości stało się łatwiejsze i bardziej przystępne dla dzieci.
Edukacja wielokulturowa
Dnia 20 stycznie br. w ramach realizacji programu "Edukacja Wielokulturowa" do naszej szkoły zostali zaproszeni goście z Hiszpanii, Portugalii, Niemiec i Włoch. Celem spotkania było poznanie istoty kultur poszczególnych państw, ich porównania, jak również kształtowanie postaw tolerancji wobec wynikających różnic. Dzieci wzięły udział w zajęciach, podczas których każde z nich otrzymało Paszport Przyjaciela Europy. Dzięki takiej formie edukacji – nauka poprzez zabawę - uczniowie zdobywali nowe wiadomości nt. dziedzictwa i kultury różnych państw.
Tolerancja - to My
Zajęcia z cyklu "Tolerancja - to My" odsłoniły dzieciom kolejną religię - tym razem prawosławną. Nasz region, który jest wielokulturowym dziedzictwem, sprzyja możliwości zapraszania wspaniałych ludzi. Odwiedził nas przedstawiciel religii prawosławnej, ksiądz prawosławny - Piotr Kiryluk, który opowiadał dzieciom o korzeniach religii, dziedzictwie i tradycjach. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Zaprosiliśmy pana Piotra na kolejne spotkanie.
Śladami kultury i pamięci
Śladami kultury, pamięci – odwiedzamy pomniki pamięci. Uczenie dzieci wrażliwości, nauka historii oraz szacunku do miejsc pamięci odbywa się od podstawówki. Dzieci mogą dzięki takim zajęciom uwrażliwić się na wydarzenia historyczne często bolesne i smutne. Nauka postaw patriotycznych, szacunku do miejsc zagłady i niewinnie przelanej krwi pozwala na empatię oraz refleksję nad samym sobą. Na prośbę dzieci będziemy kontynuować cyklicznie odwiedzanie miejsca pamięci.
Pamięć o tych, których już nie ma z nami
Dzieci odwiedziły miejsce zagłady, które znajduje się w pobliskim lesie przy naszej szkole. Upamiętniając wydarzenia tamtych czasów (II Wojny Światowej), posadziliśmy cebulki żonkili aby uczcić pamięć i symbolicznie pokazać dzieciom szacunek i pamięć o strasznych wydarzeniach. Dzieci z pełną powagą, szacunkiem i wzruszeniem uczestniczą w dbaniu o te miejsce. Będziemy kontynuować nasze działania.
"Buńczuk"
14 grudnia br. gościł u nas Tatarski Zespół Taneczno-Młodzieżowy „Buńczuk”, który istnieje już 15 lat. Dzieci i młodzież przedstawiły tańce tatarskie, ubrani byli w piękne kolorowe stroje, które wprowadziły nas w zupełnie inny świat. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w cyklu spotkań „Tolerancja to my”, dzięki którym kultura i tradycje tatarskie stały się im bliższe.
"Pola nadziei"
Dzieci naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskiej akcji „Pola nadziei”, wspierającej domowe hospicjum. Fundacja „Pomóż Im” jest organizatorem tej akcji. Przekazała naszej szkole cebulki żonkili, które zostały posadzone przed szkołą. Żonkil symbolizuje pamięć, nadzieję. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w wykonanie Pola nadziei, biorą udział w warsztatach poświęconych działalności fundacji jak i samej idei.
"Tolerancja to My"
19 października br Anna Janina Kloza wraz z Katarzyna Gutowską-Polińska prowadziły zajęcia z cyklu „TOLERANCJA TO MY” celem tych zajęć jest uwrażliwienie dzieci na inne kultury, religie oraz tradycje. Dzięki takim zajęciom dzieci mogą lepiej poznać i doświadczyć, co łączy inne narody, kultury i religie. Anna Janina Kloza przybliżyła życie Żydów symbolikę oraz kulturę judaistyczną. Dzieci zadawały pytania, zapraszając p. Annę na kolejne spotkania. Bardzo chcą poznać, co łączy nas, a nie skupiają się, co dzieli. Taka postawa dzieci zasługuje na wielkie uznanie. Jesteśmy dumni z naszej młodzieży.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI
Jak
mówi Deklaracja Zasad Tolerancji: „Tolerancja to
szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności
kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na
bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość,
komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary.
Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko
moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny
warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym
pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny
kulturą pokoju."
Tolerancja - to my!
Obchodzimy z dziećmi naszej szkoły międzynarodowy dzień tolerancji uczymy się tolerancji od podstaw-ówki. Organizujemy spotkania z różnymi kulturami, mniejszościami, z osobami różnych wyznań. Inicjatorem działań jest Katarzyna Gutowska-Polińska, koordynator działań - Anna Janina Kloza.
„Kukiełka z warzyw i owoców”
Wycieczka do ZOO
Spotkanie z policjantem
Spotkanie z Agnieszką Szpakowską
18 września br. Agnieszka Szpakowska przybliżyła dzieciom sposoby poruszania się w przestrzeni, zasady bezpieczeństwa na drodze osób niewidomych. Dzieci miały możliwość poznania sposobu funkcjonowania osób niewidomych w życiu codziennym. Warsztaty umożliwiły zrozumienie jak poruszają się osoby z laską, z psem przewodnikiem. Agnieszka opowiedziała jak należy się zachować podczas spotkania i sprawiła, że dzieci mogły zrozumieć świata osób z tą niepełnosprawnością. Dzieciom bardzo się podobało spotkanie z Agnieszką i psem przewodnikiem, ten dzień zostanie im na długo w pamięci.
"Rzeźbiarskie atelier"
„Tolerancja od podstaw-ówki”
12 października br. odbyło się spotkanie cykliczne „Tolerancja od podstaw-ówkiu” z Anną Janiną Kloza, która przybliżyła dzieciom symbolikę żydowską. Podczas zajęć dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach, mogły poczuć się jak ortodoksyjni żydzi; ubrać stroje, poczytać hebrajskie litery. Bardzo podobały się zajęcia dla dzieci, wykonywały rysunki z symboliką żydowską. Chętnie chcą uczestniczyć w podobnej tematyce i zapraszając panią Anię do naszej szkoły.
„Tolerancja od podstaw-ówki”
5 października br. odbyły się spotkania cykliczne „Tolerancja od podstaw-ówki”. Pastor Chrześcijan Baptystów - Ireneusz Dawidowicz przybliżył i rozwinął dzieciom świadomość z zakresu wartości chrześcijańskich. Zasada wzajemności- jak ty komuś tak on tobie, Mat 7:12. Dzieciom bardzo się podobało, ten dzień zostanie im na długo w pamięci. Śpiewali pieśni wspólnie i zadawały pytania na temat wiary w Boga. Ucząc się tolerancji i rozumienia wiary.
„Tolerancja od podstaw-ówki”
1 października br. odbyło się spotkanie z Imamem Januszem Aleksandrowiczem podczas cyklu spotkań „Tolerancja od podstaw-ówki”, przybliżył dzieciom tradycje, religię i kulturę muzułmańską. Opowiedział o historii tatarów na ziemiach polskich, swoich pradziadków na Podlasiu. Zajęcia prowadzone przez Imama bardzo się podobały dla dzieci, zadawały wiele pytań, otrzymały imiona napisane w języku arabskim.
Wizyta piłkarzy Jagiellonii
3 września br. odbyło się spotkanie z piłkarzami Jagiellonii Białystok, dzieci mogły zrobić zdjęcia z piłkarzami, uzyskać autografy i zadać pytania podczas spotkania. Każda w poszczególnych klas mogła zrobić zdjęcia z zawodnikami, otrzymać autograf. Spotkanie owocowało w przyjazną, miła atmosferę. Dzieci chętnie zadawały pytania piłkarzom, brały czynny udział w spotkaniu, wygrywały nagrody przygotowane przez zawodników.
Koło teatralne
Dzieci
z naszej świetlicy w ramach koła teatralnego
przygotowały, pod kierunkiem pań: Katarzyny Kondraciuk,
Agnieszki Jaszczołt i Agaty Jankowskiej, przedstawienie
pt. Dobre rady na wesoło. Premiera odbyła się dnia 17
czerwca 2015 r. W sposób zabawny krótkie historyjki
przypomniały dzieciom o tym, że nie należy rozmawiać z
nieznajomymi, należy myć owoce przed jedzeniem i dbać o
czystość. Zaproszeni goście gratulowali małym aktorom,
przedstawienie bardzo się podobało
Bezpieczne wakacje
W czasie wakacji często dzieci wypoczywają nad wodą. Dbamy o to, aby nasi wychowankowie wiedzieli jak się zachować i wrócić bezpiecznie do szkoły. Dlatego, jak co roku, zorganizowałyśmy spotkanie z ratownikiem WOPR. Dnia 25 czerwca br. Michał Jankowski zapoznał naszych wychowanków z zasadami bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych. Dzieci zadawał wiele pytań i były bardzo zainteresowane tematem tego spotkania.
"Młoda Folkowa Krew"
10 czerwca br. mieliśmy okazję gościć zespół „Młoda Folkowa Krew”, która zaprezentowała naszym dzieciom utwory w języku ojczystym oraz po polsku, składankę pieśni żydowskich. Obcowanie młodego pokolenia z wielokulturowością jest niezwykłym doznaniem dla dzieci, uczą się tolerancji otwartości na kulturę i sztukę. Poznając ja na żywo mogą odczuć ja i „zasmakować”. Każde doświadczenie w życiu ma sens i jest bezcenne. Gromkie brawa, jakie towarzyszyły przez cały koncert jest tego dowodem, że dzieci bardzo chętnie uczęszczają i włączają się do takiej formy odbioru sztuki i innej kultury.
"Lato w Parku"
8 czerwca br. mieliśmy kolejny cykl spotkań z pracownikami Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, którzy przedstawili „Lato w Parku”. Dzieci mogły zaobserwować gatunki ptaków zamieszkujących nasze podlaskie parki. Na zakończenie zajęć wykonały zwierzęta, które były przedstawione. Piękne rysunki zostały wywieszone na gazetce szkolnej.
Taneczne spotkanie
"Szlachta na zagrodzie"
28 maja br. uczciliśmy Święto
Naszej Szkoły występem „Szlachty na zagrodzie" -
dzieci dowiedziały się jak to ze szlachtą
podlaską bywało. Młodzież z Centrum Kultury i
Sportu w Ciechanowcu tańczyła ubrana w stroje
szlacheckie przedstawiło tańce, jakie dawniej
się tańczyło. Dzieciom bardzo się podobało
widowisko, zostały włączone do poloneza, ten
dzień zostanie im na długo
w pamięci i na pamiątkowych fotografiach.
Dziedzictwo białostockich Żydów
26 maja br. gościliśmy w świetlicy szkolnej Lucy Listowską z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, która przedstawiła dziedzictwo białostockich Żydów oraz swoją historię. Dzieci mogły zobaczyć narzędzia używane podczas świąt żydowskich oraz poznać na osobę, która kultywuję dziedzictwo żydowskie. Chętnie dzieci uczestniczą w zajęciach międzykulturowych zadają pytania. Uczą się tolerancji oraz wrażliwości na innych.
Wizyta strażaków
Rocznica proklamowania Państwa Izrael
Wizyta strażaków
Kultura i tradycje innych krajów
Kultura różnych krajów
W dniu dzisiejszym świetlicę
szkolną odwiedzili goście z Portugalii,
Białorusi, Turcji i Hiszpanii.
W ciekawy sposób
przybliżyli dzieciom kulturę i zwyczaje swoich
krajów. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia
udziału w zabawach przygotowanych przez gości.
Spotkanie przebiegło w pełnej humoru atmosferze.
Rocznica wybuchu powstania w gettcie
15 kwietnia br. miała miejsce kolejna wizyta Członków Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej upamiętniająca ofiary Holokaustu i Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie. Dzieci i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji Społecznościowo-Edukacyjnej „Żonkil” wykonując żonkile z papieru.
Wykład o płazach
10 kwietnia br. odwiedził nas Maciej Arciszewski z Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Dzieci miały możliwość wysłuchania i obejrzenia prezentacji poświęconej płazom chronionym, występującym na naszym terenie. Liczne ciekawostki, jakie przedstawił nam pan Maciej spowodowały, że dzieci były zainteresowane powyższym tematem.
Wycieczka do Białostockiego Muzeum Wsi
9 kwietnia br. dzieci uczestniczyły w autokarowej wyciecze do Białostockiego Muzeum Wsi, gdzie zwiedzały sokolarnię. Poznały zwyczaje ptaków drapieżnych takich jak sokoły, orły, jastrzębie. Dzięki uprzejmości pracowników chętne dzieci mogły zrobić zdjęcie z ptakami. Podczas wycieczki dzieciom dopisała pogoda humor.
Tradycje Świąt Wielkanocnych
Tradycje Chrześcijańskich Świąt Wielkanocnych przybliżył - Ireneusz Dawidowicz. Dzieci mogły dowiedzieć się skąd wywodzi się tradycja świąt. Przedstawione tradycje oparte były na Piśmie Świętym. Z zaciekawieniem słuchały i uczestniczyły w zajęciach. Czas Świat Wielkanocnych niesie za sobą oczyszczenie siebie, przebaczenia innym oraz nadzieję na życie wieczne. W tym duchu pożegnaliśmy się z gościem Życząc Błogosławieństwa Bożego.
Gościmy Ambrożego Kleksa
26 marca br. dzieci spotkały
się z głównym bohaterem bajki Jana Brzechwy
„Akademia Pan Kleksa”. Artur Siewko z Teatru
Arkadia przebrany za Ambrożego Kleksa przybliżył
dzieciom tę postać. Zadawał pytania dotyczące
treści bajki a w zamian rozdawał dzieciom piegi.
Spotkanie przebiegło
w atmosferze pełnej zabawy i radości.
Wizyta w teatrze
Pesach - Święta Wielkanocne
Towarzystwo Przyjaciół
Kultury Żydowskiej przybliżyło nam PESACH Święta
Wielkanocne. Zwana także Świętem Przaśników, po
Szabacie pierwszym Świętem nakazanym w Biblii.
Dzieci zadawały dużo pytań, były zaciekawione
tradycjami i obrzędowością żydowską. Zbigniew
Siwiński pokazał stroje codzienne i ubrania
nakładane podczas Świąt Żydowskich. Dzieci będą
miały długo
w pamięci spotkanie. Uczymy szacunku i
tolerancji do innych wyznań tradycji i kultur.
Dbajmy o przyrodę...
Warsztaty ornitologiczne pt. „Dbajmy o przyrodę, dbajmy o ptaki – wiosenne przyloty ptaków” miały na celu promowanie postaw ekologicznych, poznanie wielu gatunków ptaków i ich zwyczajów. Dzieci miały możliwość obserwacji przyrody przy pomocy lornetek. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach plenerowych, na długo będą pamiętały informacje, jakie ornitolog przekazał. Zajęcia były bardzo ciekawe pouczające oraz atrakcyjne. Zakończyliśmy spotkanie ogniskiem.
Kabaret Inaczej przedstawia
19 marca br. gościliśmy
Kabaret Inaczej w składzie: Maciej Bukłaga,
Mateusz Sitko i Marcin Mieszko Minkiewicz.
Wykonawcy zapoznali dzieci ze swoją pracą,
przeprowadzili również krótkie warsztaty
z
dykcji i prawidłowego operowania głosem.
Spotkanie przebiegło w miłej, pełnej humoru
atmosferze. Dzieciom na długo zostanie w pamięci
czas spędzony z aktorami.
Sportowe spotkania w świetlicy
Wizyta gościa z Brazylii
Spotkanie z poezją śpiewaną
Wizyta pracowników Parku Krajobrazowego
Zorganizowaliśmy spotkanie
z pracownikami Parku Krajobrazowego Puszczy
Knyszyńskiej. Dzieci miały możliwość
uczestniczenia w zajęciach warsztatowych: tropy
zwierząt, dokarmianie zwierząt żyjących w
puszczy. Wykonywały odciski tropów zwierząt,
uzupełniały karty pracy. Spotkanie przebiegło w
miłej atmosferze
Wizyta piłkarzy Jagiellonii Białystok
Noworoczny Turniej Sportowy
Noworoczny Turniej Sportowy zorganizowany został podczas propagowania akcji "Szkoła w Ruchu". Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 43 oraz Szkoły Podstawowej Nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi z Białegostoku. Dzieci brały udział w licznych konkurencjach sportowych bawiąc się przy tym. Obie drużyny zostały nagrodzone piłkami.
Chanuka - Święto Światła
Dzieci miały okazję poznać
tradycje, obyczaje oraz kulturę żydowską.
Zaproszeni goście: Joanna Auron, Barbara
Adamowicz, Tamara Kuderska, Dariusz
Szada-Borzyszkowski jako przedstawiciele
Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej,
zaprezentowali dzieciom przedmioty związane z
kulturą żydowską. Uczestnicy chętnie słuchali
opowieści na temat świąt judaistycznych. Zadając
pytania chciały zgłębić tę kulturę.
Dni Europejskie
W ramach Dni Europejskich mieszkańcy Włoch przedstawiali kulturę i obyczaje jakie panują w ich kraju. Prezentowali potrawy włoskie oraz wspólnie z dziećmi śpiewali piosenki.
Cała Polska czyta dzieciom
Braliśmy
udział w światowej akcji „Cała Polska czytają dzieciom”
pod hasłem „Dorośli czytają dzieciom”. Wspierała nas
Książnica Podlaska. Przebrany za pingwina
p. Eligiusz Sitek czytał książkę
pt. „Zaczarowana zagroda” A. i Cz. Centkiewiczów. Dzieci
były zachwycone postaciami występującymi w książce,
zadawały pytania oraz mogły przebrać się za pingwina.
Żołnierska przygoda
Na zajęciach w ramach programu Muzeum Wojska „Żołnierska przygoda”- tworzenie filmu poklatkowego” – dzieci tworzyły filmy animując wydruki 3D z przygotowanych wcześniej elementów. Zajęcia odbywały się w szkole. Stworzone filmy można obejrzeć na stronie: https://pl-pl.facebook.com/muzeumwojska
Warsztaty rzeźby
Dnia 21 października odbyły się warsztaty rzeźby prowadzone przez Michała Selera artystę z Zambrowa. Dzieci miały możliwość zapoznania się z różnymi technikami rzeźbiarskimi. Dzieci chętnie uczestniczyły w prezentacji.
Zdrowe odżywianie
Podczas spotkania z
dietetykiem z Centrum Dietetyki „Naturhouse”
poświęconego zdrowemu odżywianiu dzieci mogły
zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia oraz
zastępowania fast foodów zdrowymi i
pełnowartościowymi przekąskami.
Muzeum Wojska Polskiego
Dzień z życia rzeźbiarza
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku – „Dzień z życia rzeźbiarza”. Uczestnicy zajęć poprzez własne działania poznali drogę, którą przechodzi rzeźba, od zamówienia do jej ekspozycji. Wykonane rzeżby dzieci zabrały na pamiątkę.
Spotkanie z uczestnikami BSN
Wycieczka do Białostockiego Akcentu ZOO
Bezpieczna droga do szkoły